0553 953 38 62

Sosyal Medyada Biz}

Ev Taşırken Size Yardımcı Olacak Pratik Öneriler

Ev Taşırken Size Yardımcı Olacak Pratik Öneriler

Yıllarca oturduğunuz bir evden taşınmak oldukça insan hüzün verir. Sonuçta hayat devam ediyor.. Ev taşımak oldukça zorlu bir iştir. Buna rağmen ev taşıma işini minimuma indirmek için ve taşınma işlemini daha pratik bir hale getirmek oldukça kolaydır. Tatile bile gitseniz eşya ve gereçlerinizi yanınızda daha kolay götürebilmeniz için paketlenme ve korumak için bacı detaylara dikkat etmemiz gerekiyor..

Ev taşımanın zorluklarını daha önce deneyimlemiş olabilirsiniz ve iş yükünü azaltmak için bir planlama yapmanız gerekebilir. Şimdi sizlere ev taşıma işini daha kolay bir hale getirebileceğiniz pratik fikirleri bir araya getirdik. Eşyaların taşınmasından önce yapılması gerekenleri planlayın. Örneğin doğalgaz, su ve elektrik faturalarının sonlandırılması için gerekli başvuruların yapılarak aboneliklerin iptal edilmesi gerekir. Bu sayede taşınma sürecinde, sonradan dahil olabilecek faturalar ya da borçlanmaların önüne geçmiş olursunuz. Faturalarla ilgili abonelik iptalleri yapıldıktan sonra, ilgili faturalar ve belgelerin saklanması önerilir. Nitekim ileriki aylarda ihtiyaç duyabileceğiniz faturaları belgelendirmeniz gerektiğinde iptal ve saatlerin son durumlarını gösterebilirsiniz. Faturalar dışında artık kullanılmayan eşyaların tespiti yapılmalıdır. Taşınma ve paketleme aşamasına geçmeden hemen önce kullanılmayan eşyaların saptanması, listelenmesi, sahiplendirilmesi ya da satılması iş yükünü hafifletecektir. Ev taşıma fiyatları ile ilgili bir araştırma ve taşınacak eşya yüküne göre fiyatlandırmalar hakkında fikir edinmeniz bütçenize uygun çözümler bulmanızı sağlayacaktır. Bu yazımızda ev taşımak isteyenler için ilham verebilecek pratik önerileri bir araya getirdik, alt başlıklarımızı inceleyebilirsiniz.

Eşyaların taşınma aşamasına geçmeden önce, bir liste ve plan yapmak işlerinizi kolaylaştıracaktır. Eğer taşınmaya karar verdiyseniz, yeni evinize taşıyacağınız eşyaların miktarı ve kapladığı alan hakkında fikir sahibi olmalısınız. Bu iş için kolları sıvayın ve eşya listesini hazırlamak için odaları gözden geçirerek notlarınızı alın. Planlı ve sistemli yaklaşarak eşyaları görevlerine göre ayırabilir, artık kullanılmayan ve göz ardı edilen eşyaları tespit edebilirsiniz.

Eşya listesini oluştururken; artık kullanılmayan eşyalar, yeni evinize götürmek istemedikleriniz, sahiplendirmek ya da satmak istediklerinizi gruplara ayırabilirsiniz. Daha önce gözden kaçırdığınız ve artık kullanılmayan eski eşyalarınızdan çekmecelerde duran ve unutulan ıvır zıvırlara birçok eşyayı yeniden kullanmak ya da bırakmak üzere saptayabilir, yeni kararlar alarak eşya yükünü büyük oranda hafifletebilirsiniz. Eşyalarınızı sahiplendirmek, bir yakınınıza teslim etmek ya da satış yapmak gibi alternatif çözümlerin yanı sıra, yeniden değerlendirmek de mümkün. Kendin Yap (DIY) projeleri ile ilgili mobilyaların dönüşümlerini esas alan dergi yazılarımız mevcut. İlgili proje örneklerinden ilham alabilir, eşyaların formunu dönüştürebilir ya da örneğin boyayıp cilalayarak yenileyebilir, yenilediğiniz mobilyalarınızla retro bir tarz yakalayabilirsiniz.

Eşya listesi, taşınma sonrası yeni evinizde eşyaların, mobilya ve aksesuar ürünlerinin gözden geçirilerek kontrol edilmesine de yardımcı olacaktır. Mobilya ya da eşyalardan herhangi birinin eksik olduğunu saptadığınızda, erkenden önleminizi alabilir, olası kayıpların önüne geçmiş olursunuz. Eşya listelerinin bir avantajı da, nakliye firmalarından fiyat alırken, bu listeyi sunarak pratik çözümler üretebilmenizdir. Nakliye firmaları, eşya listesini göz önünde bulundurarak ihtiyaç duyulan paketleme ürünlerini önceden temin edebilir, kırılacak eşyalardan muhafaza edilmesi gereken eşyalara gereken önlemlerin alınmasını sağlayacaktır.

Taşınma planı yapın

Taşınma planı ihtiyaca göre birkaç haftaya bölünebilir. Örneğin taşınmadan 4 hafta önceki planı kabataslak düzenleyebilirsiniz. Taşınma gününe dek her hafta için belirgin planlar yaparak uzun vadede iş yükünü büyük oranda azaltabilirsiniz. 3-4 hafta önceki planınıza nakliyat firmalarının güncel ücretlendirmeleri ile ilgili araştırmalarınızı not alabilirsiniz. Kendiniz evinizi taşıyacaksanız eğer, taşıyacak kamyon aracı ile ilgili görüşmelerin yapılması ve gün belirlenmesi gerekecektir. Ayrıca eşyaların taşınması için yardım gerekeceğinden, bu iş için uygun insanları belirleyerek, iletişim kurabilir ya da profesyonel hizmet alabilirsiniz.

Taşınma sürecinde eşya listesi büyük oranda yardımcı olacaktır. Daha önceden kırılacak eşyaları saptayıp gruplara ayırabileceğiniz gibi, ilk paketlenecek ve son paketlenecekleri de ayrı gruplara ayırmış olabilirsiniz. Bu aşamada taşınma gününe yaklaşırken, en son paketlenmesi gereken ürünleri listelemiş olmanız yararınıza olacaktır ve vakit kazandıracaktır. Paketleme aşamasına geçmeden önce eşya listesi yapmanın avantajları saymakla bitmez. Gruplara ayrılan eşyaların kolaylıkla pratik ve hızlıca depolanmasından son raddede vakit kaybını önlemeye birçok avantajı mevcuttur.

Nakliyat araştırmaları yapın
Eğer ev taşıma ile ilgili hazırlıklara başladıysanız nakliyat firmalarını da gözden geçirmeyi ihmal etmeyin.Vaktiniz varsa 2-3 hafta öncelik plana nakliyatla ilgili araştırmaları dahil edebilirsiniz. Böylelikle vakit kazandıran çözümlerle sizin için en doğru nakliyat firmasına ulaşmanız kolaylaşır. Ayrıca homify’da nakliye şirketleri sekmesine tıklayarak, firmalarla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Arama kriterlerinde bulunduğunuz ile göre arama yapabilir, sizin için en doğru şirket ile iletişim bilgilerine ulaşarak temasa geçebilirsiniz.

Ev taşıma fiyatları, evden eve nakliyattan şehirler arası nakliyata, taşınacak eşyaların ebat ve miktarlarına çeşitlilik göstermektedir. Fiyatlandırmalar aynı zamanda bulunduğunuz ile göre de farklılık gösterebilir. Nakliyat ücretleri ile ilgili net bir sonuca ulaşmak için şu bilgilere ihtiyaç duyulabilir: Nereden nereye taşınacak? Taşınma mesafesinin uzaklığına göre fiyatlandırma büyük oranda değişebilir. Hizmet seçimi nasıl olacak? Kolilendirme aşamalarını hizmete dahil etmek istiyor musunuz yoksa yalnızca eşyaların taşınması mı gerekiyor, bu gibi bilgiler fiyatlandırma oranlarını büyük ölçüde değiştiriyor. Taşınacak eşyaların miktarı ve ebatları, uzaklık mesafeleri, kolileme ya da paketlendirme gibi alternatif hizmetler de fiyatlandırmaya dahil olacaktır.

Paketlendirme ve kolileme
Ev taşımak isteyenler için paketlendirme aşamaları dikkat gerektiren bir süreçtir. Daha ekonomik bir çözüm olması açısından eşya ve ürünleri kendiniz paketlemeyi tercih edebilir ya da nakliyat firmalarının hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Pratik taşıma önerileri arasından en yaygın olarak bilinen çözümlerden biri, kırılacak eşyaların kolilendirilirken birbiriyle temasını ya da çizilmesini önleyecek ara koruyucular kullanılmasıdır. Geçmişten günümüze klasik ve ucuz çözümlerden biri olan gazete kağıtlarının kullanımı bu iş için en ekonomik çözümler arasında yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra ürünlerin malzemelerine göre muhafaza etmenizi sağlayacak özel paketleme ürünleri satılmaktadır. Örneğin yemek takımı ürünlerinin özellikle muhafaza edilmesi gerekir, cam bardaklardan porselen tabaklara kırılmalara karşı önlem almak için daha önceden temin edeceğiniz paketleme kağıtlarını her ürün arasına koyarak çizilmelere ve kırılmalara karşı önlem alabilirsiniz. Kıyafetlerin bulunduğu bölüm ise ayrı olacaktır. Mutfak gereçleri ve kırılabilecek eşyaların bir arada bulundurulması ve özel olarak ambalajlandırılması gerekecektir. Ev taşırken tabak paketleme ya da cam ürünler için saman kağıtlarını kırılma ve çizilmelere önlem amaçlı kullanabilirsiniz. Giyinme odanızınızı ya da dolaplarınızı toplarken, giysiler ve diğer ıvır zıvırlar için muntazam katlama işlemlerinin yanı sıra, bazı giysi ürünleri için kalıp formunu koruyan kılıflar kullanabilirsiniz.

Kolileme nasıl yapılır?

Taşınmadan birkaç hafta önceden kolileme malzemelerini temin etmeye başlayabilirsiniz. Böylelikle malzeme ve gereçler için uzun vadede iş yükünü azaltır, kendinizi yormadan günlük rutinlerinizi bozmak zorunda kalmazsınız. Farklı ebatlarda kutular, korunması gereken ürünler için boşluklara koyabileceğiniz köpükleri örneğin beyaz eşya satan mağazalardan temin edebilirsiniz. Samanlı ve beyaz düz kağıtlar alarak mutfak malzemelerini sarabilirsiniz. Makas ve koli bandı kullanımına ihtiyaç duyacaksınız. Burada köpükler büyük ebatlı eşyaların yerinden oynamasını kaymasını ve diğer eşyalarla temas ederek çizilmesini önlemek amacıyla kullanılacaktır. Tüm bunların yanı sıra kolilere isim vermek için ayrıca etiketler temin ederek, daha önce hazırladığınız eşya listelerine göre kolilerinizi etiketleyerek taşınma sonrası da işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Taşınma günü
Taşınma günü erken kalkarsanız son kontrolleri yapmak için vaktiniz olur ve işleriniz kolaylaşır. Güne başlarken kahvaltı ve temel gereksinimlerinizi karşıladıktan sonra telefon gibi şarjı bitebilecek ürünlerin şarjlarının dolu olup olmadığını kontrol edin. Eğer gerekiyorsa güne başlarsan telefon ya da diğer cihazlarınızı şarj edin, gün içinde mutlaka ihtiyaç duyacaksınız. Nakliye firması tarafından günün her anı ulaşılabilir olmanız gerekir. Taşınma işlemlerine başlamadan önce komşularınızı taşınma ile ilgili bilgilendirin. Olası gürültü ya da çıkacak seslerin komşularınızı rahatsız etmesini istemezsiniz, nezaketen bir bilgilendirme yapmanız sizin de işlerinizi kolaylaştıracaktır. Acil durum ihtiyaçlarını göz önüne alın ve yanınızda nakit bulundurun. Taşınma sonrası acil paket ürünlerini önce açabilirsiniz. Önce açmanız gereken kolileri etiketlendirmişseniz işleriniz daha da kolaylaşacaktır. Diğer kolileri uygun olduğunuz zamanlarda açarak yeni evinize yerleşme aşamasına geçebilirsiniz.

18 Mayıs 2020
438 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN